Protez Diş Nedir? Çeşitleri Nelerdir?
BLOG
السن التعويضي

Protez Diş Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Ağız ve diş sağlığı, vücuttaki diğer organların işlevini düzgün görebilmesi için dikkat etmeniz gereken bir husus. Dişler özellikle de beyin bölgesine yakın olduğu için tüm sistemimizi etkiler. Bu yüzden diş ve ağız sağlığını korumalı ve gereken özeni göstermelisiniz. Kimi zaman ne kadar dikkat etseniz de dişlerinizin formunu korumanız bazen genetik sebeplerden ötürü zor olabilir. Bu noktada protez diş gibi dental uygulamalara başvurabilirsiniz.

Kaybedilen dişlerin yerine yine aynı formda diş yerleştirilerek uygulanan bu işlem, hastanın tam ağız yapısına uygun olarak yapılıyor. Diş protezi işleminin en büyük amacı hastaya çiğneme fonksiyonlarını geri kazandırarak daha sağlıklı ve estetik bir yaşam sunmaktır. Bu şekilde hastaya yaşam kalitesi de arttırılarak daha sağlıklı bir yaşam kazandırılır. Aynı zamanda diş eksikliğinin sebep olduğu psikolojik etkiler de bir ortadan kalkar.

Protez Diş Kimlere Yapılır?

Protez Diş Kimlere Yapılır?

Diş eksikliği olan kişilere protez diş uygulaması yapılabilir. Eğer bir darbe sonucu diş kaybedildiyse ya da çıkan dişin yerine yenisi çıkmadıysa bu boşluğu kapatmak en doğrusu olacaktır. Bunun dışında sadece dökülen dişlere değil, kimyasal olarak da deforme olmuş dişleri olan bireylere de uygulanan bir işlemdir.

Fiziksel ve kimyasal olarak bozulmaya uğrayan dişin yerine diş protezi eklenerek hastanın ağzı iyileştirilir. Bu işlem diş eksikliği, yemek yeme ve psikolojik sorunların da önüne geçerek hastaya daha konforlu bir yaşam sunar. Protezli dişlerin kimler için en uygun olduğunu öğrenmek için elbette ki uzman hekimlere danışmak gerekmektedir.

Protez Diş Nasıl Yapılır?

Ağız ve diş uygulamalarından önce hastanın mutlaka uzman hekimle görüşmesi gerekmektedir. Uzman hekimlerin kararına göre protez diş için kullanılan malzemeler de değişkenlik gösterebilir. İlk olarak hastanın ağzı ve dişleri röntgen çekilerek kontrolden geçer. Uzman hekimler hastanın ihtiyaçlarına göre ağız ölçüsünü alarak diş protezini tasarlar. Diş uygulamalarında alt ve üst çenenin ölçüleri oldukça önemli. Ölçüm aşaması ağrısız bir şekilde bir seansta gerçekleşmektedir. Alınan ölçüye göre protezlerin 3 boyutlu kopyası hazırlanır.

Protez diş modeli hazırlanırken dişlerin orta hattı ve gülümseme çizgileri de göz önünde bulundurmak önemlidir. Aynı zamanda renk seçimi de doğal bir görünüm için dikkat edilen unsurlardandır. Dişlerin doğal bir görünümde olması için uygun bir renk seçimi önemlidir; buna uygun protez yapılmaktadır.

Kaç Çeşit Protez Diş Var?

Kaç Çeşit Protez Diş Var?

Ağız sağlığı için en önemli yapı dişlerdir. Dişlerin sağlıklı olması vücut sağlığına kuvvet katarak sistemi güçlendirir. Diş eksikliği ya da gelişmemiş dişler için yapılması gereken en doğru işlem budur. Bu işlemde kullanılan protezler genel olarak 2’ye ayrılmaktadır. Sabit protezler ve hareketli olanlar olmak üzere 2 farklı diş protezi seçeneği mevcuttur. Uzman hekimlerin kararına göre hastaya en uygun olan protez uygulanmaktadır.

Sabit Protez Diş

İsminden de anlaşıldığı gibi sabit protez diş biçimi ağız içerisinde sabit bir şekilde kalır. Ağız içerisine sabitlenir ve hareket etmez. Diğer protez tipleri gibi takıp çıkarabilme özelliği bulunmuyor. Bu yüzden en çok tercih edilen diş işlemleri arasında ilk sıralarda yer alıyor. Genelde tek ya da birkaç diş eksikliğinde uygulanan işlemlerden birisidir. Tabii isteğe bağlı olarak çok fazla sayıda diş eksikliğinde de uygulanabilmektedir.

Hareketli Protez Diş

Halk arasında takma diş olarak bilinmektedir. Bu protez ağır içerisinde sabit kalmaz. Kullanım sonrasında düzenli bir şekilde temizlenmesi gerekir. Diş kayıplarında, çiğneme problemlerinde ve konuşma eksikliğinde hareketli protezlerin kullanılması uygundur. Hareketli protezler de kendi içinde farklı çeşitlere ayrılmaktadır. Kendi içlerinde kullanılan materyaller ve malzemelere göre çeşitlilik göstermektedir.

Protez Dişlerin Ömrü Ne Kadardır?

İşlemden sonra kişiye oldukça rahatlık ve konfor sağlayan diş protezleri, uzun yıllarca kullanılmaktadır. Ağız ve diş sağlığına dikkat edildiği taktirde kullanımı yaklaşık olarak 15 – 20 senedir. Bu süreden sonra protezleri yenilemek ve temizletmek gerekiyor. Tabii ki kullanım süresi ve ömrü kişiden kişiye de değişkenlik gösterebiliyor. Diş ve ağız sağlığına ne kadar dikkat edilirse bu dişlerin de ömrü bir o kadar uzun oluyor. Bunun dışında protezlerin yapıldığı malzeme ve materyaller de ömrünü uzatan etkenlerden birisidir. Kaliteli malzemeler ile yapılan protez dişler kişilere hem daha uzun süreli hem de daha rahat bir kullanım imkânı sunar.

ZENİT BLOG

Ağız ve Diş Sağlığı

Yardıma mı ihtiyacınız var?

Randevu Al