Diş Çekimi Sebepleri Nelerdir?
BLOG
diş çekimi

Diş Çekimi Sebepleri Nelerdir?

Gömme, diş çürüğü, diş eti hastalığı ve fazla diş olmasından dolayı diş hekimi, diş çekimi işlemini önermektedir. Diş çürüğü ve bazı diş eti hastalıkları gibi rahatsızlıklardan bazıları koruyucu tedavi ile önlenmektedir.

Diş, enfeksiyona karşı savunmasızdır ve diş etlerinin kırmızı, şiş, hassas veya kanamasına neden olmaktadır. Bu hastalık, çene çevresinde rahatsızlık ve şişliğin yanı sıra ağzı açmada güçlük ile karakterizedir.

Diş Çekimi Nedenleri

diş çekimi

Diş çekimi çevredeki dişleri korumak için gerekli olan durumlarda yapılmaktadır. Bunlar arasında aşırı derecede bozulmuş kemik veya diş eti, kaza sonucu oluşan zararlar ve onarılamaz yaralanmalar yer almaktadır. Diş çekimi, iyileşme sürecinin önemli bir bileşeni olarak kabul edilir ve kırık dişlerin ciddi şekilde enfeksiyon kapmasını önler.

Diş çekimi, aynı zamanda dişlerin çok yoğun bir şekilde dizilmiş olması nedeniyle oluşan çekilme ihtiyacını da karşılamaktadır. Bu durumda, dişler arasında yeterli yer olmadığı için dişlerin doğal olarak çekilmeleri gerekir. Ayrıca, dişlerin çürük olması, diş eti hastalıkları gibi diş sağlığı sorunları nedeniyle de diş çekimi gerektirebilir.

Diş Çekimi Nasıl Yapılır?

diş çekimi

Tedavi, bir dişçi muayenehanesinde veya hastanenin diş kliniğinde gerçekleştirilmektedir. İşlem öncesi, diş hekimi tarafından birçok test yapılmaktadır. Böylelikle dişin durumu hakkında bilgi alınmaktadır. Diş çekimi işlemi, bir veya daha fazla dişin çekilmesi gerektiğinde gerçekleştirilir.

Lokal anestezi kullanılarak dişin çevresindeki bölge uyuşturulduğunda, diş hekimi bir diş aleti kullanarak dişi diş etinden çıkarmak için bir alet kullanmaktadır. Bu işlem sırasında biraz ağrı hissedebilirsiniz. İşlem bittikten sonra, diş hekimi tarafından yara bölgesi kontrol edilir ve gerekli olan talimatlar verilir.

Gömülü bir dişi çıkarmak için cerrahın diş eti dokusunun bir parçasını kesmesi ve çevreleyen kemiği çıkarması gerekebilir.

Çürük olasılığı nedeniyle ciddi şekilde parçalanmış veya hasar görmüş dişler daha karmaşık prosedürler gerektirebilir. Tedavi edilmediği takdirde, büyük bir oyuk kırılmalara ve kırılmalara neden olabilmektedir. Ayrıca aşırı derecede ağrılı hale bürünmektedir. Ek olarak, diş çürüğü, açıkta kalan diş eti çizgisi ve pulpa (kök kanalı, sinirler ve bağ dokusu) boyunca enfeksiyonlara yol açmaktadır. Bu gibi durumlarda kanal tedavisi gerekebilir. Çatlaklar ve kırıklar ayrıca dişlerin sinir uçlarını açığa çıkararak onları sıcak ve soğuğa karşı hassas hale getirmektedir.

Diş Çekiminin Riskleri Nelerdir?

Bu işlemin bazı riskleri vardır. Aşağıdakiler bu risklere örnektir.

  • Rahatsızlık
  • Şişme
  • Morarma
  • Kanama
  • Enfeksiyon

Hastaların çoğunda zamanla azalan rahatsızlık, şişlik ve morarma olmaktadır. Bu arada, antienflamatuvar ve analjezik ilaçlar bu semptomları kontrol etmeye yardımcı olacaktır. Bölgede devam eden kanama ve enfeksiyon nadirdir. Ancak ortaya çıkarsa enfeksiyon için ilaç gibi ek tedavi gerektirebilmektedir.

Diş çekildikten sonra, kalan dişlerin kayma ihtimali vardır. Yani ağızda kalan sağlıklı dişlerde hasar meydana gelmektedir. Bu da daha fazla diş onarımı gerektirmektedir. Fakat diş kaybı ve dik çekimini, önlemler alarak telafi edebilirsiniz. Örneğin, kalan dişler ortodontik olarak yeniden konumlandırılabilmektedir. Buna ek olarak çekilen diş; implant, köprü veya takma diş ile değiştirilebilmektedir.

Diş Çekiminden Sonra Neler Yapılmamalıdır?

diş çekimi

Çekim işleminden sonra dikkat etmeniz gereken bazı durumlar vardır. Bunlar aşağıdaki gibidir.

  • İşlemden sonra sigara kullanımından kaçının. Çünkü sigaranın içinde olan bileşenlerin kanın pıhtılaşmasını engelleme ihtimali vardır. Bundan dolayı çekimden sonra en az 48 saat sigara içmekten kaçınmalısınız.
  • Pipet kullanımını da kısa bir süre ara verin. Bu süre neredeyse 48 saattir. Çünkü emme hareketleri kan pıhtılarının ortaya çıkmasına neden olmaktadır.
  • Tükürme eyleminden de diğer durumlar gibi belli bir süre uzak durun. Çünkü diş çekimi sonrası tükürük basit bir eylem gibi dursa da değildir. Tükürmek ağza baskı uygulayarak kanın pıhtılaşmasını engellemektedir. Bunun yerine lavabonun üzerine eğilin, kan ve tükürüğün akmasına izin verin. Ağzınızı durulamayın. Ağzınızı temizlemek için ağzınızı çalkalamak veya gargara yapmak isteyebilirsiniz, ancak pıhtılaşma sürecini engelleyebileceği ve hatta bozabileceği için ilk 48 saat bunu yapmaktan kaçının.
  • Burnunuzu sümkürmekten ve hapşırmaktan kaçının. Bu, özellikle üst dişleriniz çıkarılmışsa geçerlidir. Hapşırma ve burnunuzu sümkürme sonucunda basınç pıhtıyı yerinden çıkarabilmektedir. Hapşırma kaçınılmazsa, fazla bir basınç oluşmasını önlemek için ağzınızı açık tutun.
  • İşlem yapılan bölgeden dilinizi uzak tutun. Farkında olmadan dil ile bu bölge oynanabilmektedir. Fakat oynadığınız sürece iyileşme süresini uzatmış olursunuz.

Tüm bunlar diş çekimi sonrasında dikkat etmeniz gerekenlerdir.

ZENİT BLOG

Ağız ve Diş Sağlığı

Yardıma mı ihtiyacınız var?

Randevu Al