Kompozit Lamina Nedir?
BLOG
kompozit lamina

Kompozit Lamina Nedir?

Kompozit, kuvars ya da cam parçacıklarının akrilik reçine ile karıştırılması sonucu elde edilen dayanıklı maddeye denmektedir. Lamina ise dişlerin görüntüsünü değiştirmek adına porselen ya da kompozit gibi maddelerin dişe yapıştırılmasına denmektedir. Kompozit lamina ise sararan, kırılan ya da ayrık olan dişlere dışarıdan uygulanan estetik yapıştırma işleminin genel adıdır. Dişteki görüntü bozukluklarını ve sorunları ortadan kaldırmayı amaçlayan bu uygulama doğal bir görüntü sunmaktadır.

Diş sorunlarının giderilmesinde sıklıkla tercih edilen kompozit lamina işlemi 1-1,5 saat gibi bir sürede tamamlanmaktadır. Dişlerde oluşan şekil ve renk bozukluklarını gidermek adına kullanılan bu yöntem, kalıcılığı yüksek olmasından dolayı öne çıkmaktadır. Bonding olarak da bilinen bu uygulama gerçek dişlerle ayırt edilemeyecek bir görüntü oluşturur. Dişlerin dış kısmına ince bir tabaka halinde yapıştırılan dayanıklı kompozit ile uzun ömürlü bir kullanım elde edilebilmektedir.

Kompozit Lamina Ne Kadar?

kompozit lamina

Diş estetiği uygulamalarından biri olan kompozit lamina, uygulanacak diş sayısına ve diş sorununa göre farklı şekilde fiyatlandırılmaktadır. Ayrıca bu işlemi uygulayan hekimin profesyonelliği de fiyatların yükselmesine neden olabilmektedir. Çoğu hastada uygulama öncesinde anestezi gerekmemektedir. Ancak bazı hastalarda anestezi uygulanması fiyatta değişikliğe neden olabilecek bir durumdur. Estetiğin uygulanacağı hastanenin sunacağı hijyen ve kalite de fiyatlara yansıyacaktır.

Genel diş tedavi yöntemleri ile karşılaştırıldığında zirkonyum ve porselen lamina uygulamaları fiyat olarak daha yüksek olacaktır. Kompozit malzemeler ise daha uygun olmasından dolayı tedavi ücreti daha az tutacaktır.

Kompozit Lamina Kalıcı Mı?

Bu uygulama ağız ve diş sağlığına dikkat edilmesi durumunda uzun yıllar kullanılabilmektedir. İnce bir tabaka halinde uygulanan kompozitler sadece dişlerin görüntüsünü düzeltmek için değil çürük dişlerin yerini doldurmak adına da kullanılmaktadır. Aynı zamanda yetersiz görülen dolgularda da kompozit lamina tercih edilmektedir. Kalıcı ve sağlam olması bu tercihin ilk sebeplerindendir.

Lamina Mı Kompozit Mi?

Diş estetiği uygulamaları arasında tercih yapmak isteyenlerin öncelikle doktorları ile görüşmeleri gerekmektedir. Çünkü her diş sorununda lamina uygulaması gerçekleştirilemeyebilir. Bazı ilerlemiş diş sorunlarında kompozit uygulaması daha mümkün görülecektir. Bu karar ise alanında uzman hekimlerle birlikte verilmelidir.

  • Lamina porselen malzemeler kullanılarak hazırlanmaktadır. Bu da dişin doğal ve parlak bir görüntü kazanmasını sağlar. Ayrıca porselen olan laminalar dayanıklıdır. Kompozitler ise porselen laminaya göre daha az dayanıklıdır.
  • Kompozit protezlerin dişlere yerleştirilmesi çok kolaydır ve tek seansta işlem tamamlanabilmektedir. Lamina işlemi ise daha uzun sürelidir.
  • Diş sıkma gibi sorunları olan kişilerin kompozit protezler kullanması yeniden onarılmasını kolaylaştıracaktır. Lamina dişlerin onarımı kompozite göre daha uzun sürmektedir.
  • Kompozitler maliyet incelemesi yapıldığında daha uygundur. Lamina protezler ise dijital ortamlarda ve laboratuvar çalışmaları ile hazırlandığından dolayı maliyetli olabilmektedir.

En Kaliteli Kaplama Diş Hangisi?

kompozit lamina

Diş kaplama alanında kişilerin karşısına zirkonyum diş kaplama ve lamine diş kaplama gibi seçenekler çıkmaktadır. Bu iki seçenek arasındaki genel farklar dikkate alındığında en kaliteli diş kaplama konusunda fikir sahibi olmak mümkündür.

  • Lamine uygulaması sadece dişin dış yüzeyine uygulanmaktadır. Zirkonyum ise dişin hem önüne hem de arka kısmına geçirilen bir kaplama türüdür.
  • Lamine diş protezleri seramiğin basınçla sıkıştırılması sonucu oluşan şeffaf bir porselenden yapıllmaktadır. Bazı durumlarda kompozit ile de lamine uygulanabilmektedir. Zirkonyum da ise sadece zirkonyumdan hazırlanmış kaplamalar kullanılmaktadır.
  • Diş eti ile uyumu açısından incelendiğinde zirkonyum maddeler daha hızlı bir şekilde birleşme gerçekleştirmektedir. Lamine dişler ise daha yavaş bir uyum sağlamaktadır.
  • Dayanıklılık açısından incelendiğinde zirkonyum dişler daha uzun süre kullanılabilir olmaktadır. Lamine dişler ise dayanıklılık açısından 7-10 yıl arası kullanım ömrüne sahiptir.
  • Fiyat karşılaştırması yapıldığında zirkonyum uygun fiyatlı olurken lamine dişler maliyeti yüksek olan grupta yer almaktadır.

Kompozit Lamine Kaç Yıl Dayanır?

Kompozit lamine dişler kişinin kullanımına bağlı olarak kullanım ömrünü uzatabilmektedir. Normalde kompozit malzeme ile kaplı olan dişler 10 yıl süre ile kullanılmaktadır. Ancak kişinin dişlerine dikkat etmesi, ağız hijyenini koruması gibi durumlarda bu süre 15 yıla kadar uzayabilmektedir. Dolgu olarak kullanılan kompozit malzemelerin ömrü ise 5-10 yıl arasında değişmektedir. Özellikle dişlerini sıkma ve diş gıcırdatma sorunu olan kişilerde kompozit lamine ömrü daha kısadır.

ZENİT BLOG

Ağız ve Diş Sağlığı

Yardıma mı ihtiyacınız var?

Randevu Al