Lamine ve Zirkonyum Arasındaki Farklar Neler?
BLOG
lamine ve zirkonyum

Lamine ve Zirkonyum Arasındaki Farklar Neler?

Bu yazımızda lamine ve zirkonyum tedavilerinden bahsedeceğiz.

Lamine ve zirkonyum diş kullanılan malzemeler açısından birbirinden farklılık göstermektedir. Zirkonyum dişlerde zirkonyum protezi kullanılırken, lamine dişlerde porselen protezler kullanılmaktadır. Lamine için hazırlanan porselenler seramiğin basınçla sıkıştırılması sonucu oluşan oldukça dayanıklı bir maddedir. Ancak zirkonyum lamineye göre daha dayanıklıdır.

Zirkonyum dişler zirkonyum bileşenler ile dişe tutturulmaktadır. Lamine protezler ise metaller ile dişe tutturulmaktadır. Bu durumda metale alerjisi olanlar zirkonyumu tercih edebilmektedir. Ayrıca lamine protezler sadece dişin dış kısmına yapıştırılmaktadır. Zirkonyum ise dişin etrafını komple sarmaktadır.

Sorunlu olan dişlerin büyük bir kısmında zirkonyum uygulanabilmektedir. Ancak her dişte lamine yöntemi uygulanamamaktadır. Maliyet açısından incelendiğinde de lamine dişler daha maliyetli olurken zirkonyum dişler daha uygundur.

Zirkonyum uygulaması eksik dişlerin olması halinde köprü olarak kullanılabilmektedir. Laminede böyle bir durum söz konusu değildir. Dolguların yetersiz görüldüğü durumlarda zirkonyum tercih edilebilmektedir. Ancak lamine yöntemi ilerlemiş dolgu sorunlarında, aşırı renk değişimi ve deforme yaşamış dişlerde uygulanamamaktadır.

Lamine Diş Kaplama İyi Mi?

Bu tedavi çok ileri seviyeye gelmemiş diş sorunlarında tercih edilmektedir. Seramiğin basınçlanması ile hazırlanan porselenler lamineler mukavemet açısından oldukça dayanıklıdır. Lamine dişler şeffaf olmasından dolayı ana diş gibi görünmektedir. Böylece kaplamaları yıllarca sorunsuz bir şekilde kullanılabilmektedir.

Lamine diş kaplamalarda kullanım ömrünü uzatabilmek için dişleri düzenli fırçalamak, asitli içecek ve besinlerden uzak durmak gerekmektedir. Ayrıca sert cisimler de lamine diş kaplamalarına zarar verebilmektedir.

Lamine Diş Mi Zirkonyum Mu?

Diş tedavisi olacak kişiler lamine ve zirkonyum arasında kalmaktadır.

Yaprak lamine ve zirkonyum diş karşılaştırmalarında kişiler genellikle maddi değerlendirmeler yaparak yanlış sonuca ulaşabilmektedir. Lamine diş çatlama, diş renginde sorunların olması ve diş boylarının farklı olması gibi durumlarda tercih edilebilmektedir. Maliyet olarak pahalı olsa da kullanım açısından oldukça rahattır. Ancak bazı ilerlemiş diş sorunlarında lamine diş tedavisi uygulanamamaktadır. Böyle durumlarda zirkonyum uygulaması yapılmaktadır. Zirkonyum ise maliyeti uygun ancak özenli kullanılması gereken bir kaplama türü olmaktadır.

Lamine Diş Düşer Mi Kırılır Mı?

lamine ve zirkonyum

Lamine dişler özel sıvılarla yapıştırılmaktadır. Bu nedenle düşme gibi bir sorun yaşanmamaktadır. Ancak lamine kaplama takıldıktan sonra bu dişlere ana diş gözüyle bakılmalıdır. Nasıl ki ana dişler ceviz, fındık gibi sert yiyeceklerin çiğnenmesi ile kırılıyorsa bu dişler de kırılabilir. Bu nedenle lamine dişlerin kırılmaması için sert besinlerin ve nesnelerin çiğnenmemesine dikkat etmek gerekmektedir.

Lamine Neden Pahalı?

Seramiğin basınçla sıkıştırılması sonucu oluşan lamine protezler uzun işlemlerden geçmesinden dolayı özenle hazırlanmaktadır. Maliyet açısından yüksek olmasının sebebi ise ince ayrıntılarının bulunması ve dayanıklılığını artırma çalışmalarıdır. Bu nedenle lamine ürünler zirkonyum ürünlere göre daha maliyetli olabilmektedir.

Lamine Diş Çürür Mü?

Eğer kaplama düzgün bir şekilde yapılmadıysa çürümeye başlayabilmektedir. Lamine kaplama üzerinde zamanla kırık, çatlak gibi deformasyonlar meydana gelmişse çürüme kaçınılmaz olacaktır. Ayrıca kaplamanın yapıştırılmasını sağlayan yapışkan sıvıda herhangi bir sorun meydana gelmişse lamine diş çürüyebilmektedir.

Hangi Ünlülerin Dişleri Zirkonyum?

Ünlüler estetik bir görünüm kazanması için dişlerine lamine ve zirkonyum uygulaması yaptırabilmektedir. Genellikle gülüş estetiği olarak bilinen bu uygulama Kıvanç Tatlıtuğ, Ebru Gündeş, Demi Moore, Miley Cyrus, Burak Özçivit, George Clooney, Beren Saat, Çağla Şikel, Tarkan gibi ünlüler tarafından tercih edilmiştir.

Bir Tane Zirkonyum Diş Ne Kadar?

Zirkonyum diş kaplama fiyatları klinikten kliniğe değişiklik gösterdiğinden dolayı genel bir fiyat listesi oluşturmak mümkün değildir. Her yıl değişen fiyatlandırmalar da hesaba katıldığında tek bir fiyat söylemek doğru olmaz.

Zirkonyum Pahalı Mı?

Diş estetiği uygulamaları içerisinde en uygun seçeneklerden biri zirkonyum kaplamadır. Uzun yıllar kullanılabilir olmasından dolayı zirkonyum fiyatları genel anlamda makul kalmaktadır. Lamine seçenekleri zirkonyuma göre daha pahalı olmaktadır.

Zirkonyum Diş Nerenin Malı?

lamine ve zirkonyum

Zirkonyum diş kaplamaları farklı ülkeler tarafından üretilmektedir. Piyasa üzerinde genel bir inceleme yapıldığında Almanya ve Amerika menşeli ürünler ön plana çıkmaktadır. Bunun dışında farklı ülkeler tarafından üretilmiş zirkonyum seçenekleri de bulunmaktadır. Kişiler hizmet alacakları diş kliniğindeki uzman doktorla görüşerek marka hakkında bilgi alabilmektedir. Her markanın fiyatlandırması farklı olduğundan dolayı lamine ve zirkonyum uygulamasında da fiyat farklılıkları oluşacaktır.

ZENİT BLOG

Ağız ve Diş Sağlığı

Yardıma mı ihtiyacınız var?

Randevu Al