Hamilelikte Diş Sağlığı İçin 7 Önemli Soru
BLOG
Hamilelikte Diş Sağlığı İçin 7 Önemli Soru

Hamilelikte Diş Sağlığı İçin 7 Önemli Soru

Hamilelikte diş sağlığı için anne adayının her zamankinden çok daha temkinli olması gerekmektedir.  Ağız ve diş bakımının doğru bir şekilde yapılması hem bebek sağlığı hem de anne sağlığı için oldukça önem arz eder. Hamilelik dönemindeki hormonal değişiklikler diş etlerini etkileyebilmektedir. Öyle ki bu durumdan kaynaklı olası diş eti iltihapları erken doğuma bile sebebiyet verebilmektedir. Gebelik döneminde anne adayların mutlaka dişlerine gerekilen önemi vermeleri ve uzman bir doktor dahilinde doğum sürecini yürütmelilerdir.

Hamilelikte Diş Tedavisi Nasıl Yapılır?

Anne adaylarının gebelik dönemindeki diş tedavileri, uzman hekimler tarafınca yapılmaktadır. Tedavilerde genel olarak lokal anestezi kullanılmaktadır. Bebeğe hiçbir zararının olmadığı görüşü doktorlar tarafından yaygındır. Hamilelikte diş sağlığı için antibiyotikler de kullanılabilmektedir. Fakat antibiyotikler, kadın doğum uzmanlarının kontrolü dahilinde olmalıdır.

Midesi Bulanan Hamileler Dişlerini Nasıl Fırçalamalı?

Midesi Bulanan Hamileler Dişlerini Nasıl Fırçalamalı?

Gebelik sürecindeki kadınların diş sağlığı mutlaka dikkate alınmalıdır. Bu bakımdan anne adayının da günlük olarak diş sağlığını gözetmesi gerekmektedir. Günlük olarak düzenli bir şekilde dişlerin fırçalanması es geçilmemelidir. Fakat hamilelik dönemindeki kadınlar, mide bulantısı çektiklerinden çoğu zaman diş fırçalama eylemini geçiştirmek zorunda kalırlar.

Genelde mide bulantısı sabahın erken saatlerinde kendini gösterir. Bu da diş temizliğini bir zulme dönüştürür. Hamileler uzman doktorlarına yaşadıkları bu durumu söylemelidirler. Bu gibi durumlarda hamilelikte diş sağlığı için uzman doktor, sabahları fırçanın yerine geçecek olan koruyucu plak önleyici veya floridli gargaralar vermektedir.

Diş Ağrısı Olan Gebelere Nasıl Bir Tedavi Uygulanır?

Hamilelik döneminde diş ağrısına yönelik tedavi seçenekleri; ağrının hangi bölgelere etki ettiğine, ağrının şiddetine veya hamileliğin hangi dönemde olduğuna göre değişkenlik gösterebilmektedir. Bu durumların önüne geçebilmek için ise uzman hekimler, gebelik öncesi tam bir muayene önermektedir. Tabii ki bunun nedeni gebelik döneminde tam bir müdahalenin gerçekleşemiyor oluşudur. Hamilelikte diş sağlığı için ağrıyı azaltmaya yönelik anne adaylarına gargara başta olmak üzere soğuk kompres tedavisi de önerilmektedir. Hamilelik sonlandığında ise tam bir tedavi, uzman hekimlerce uygulanacaktır.

Diş Tedavisinde Kimyasal Maddeler Anne ve Bebek İçin Zararlı Mıdır?

Gebelik döneminde tedavi seçeneklerinin kısıtlı olmasındaki baş neden, kimyasal maddelerin kullanılamıyor oluşudur. Kimyasal madde veya maddeler, anne ve bebek sağlığı için tehlike oluşturabilecek etmenlerden biridir. Ağrı kesiciler ve antibiyotikler, ancak kadın doğum uzmanı onayı ile anne adayına uygulanabilmektedir. Bu anlamda hamilelikte diş sağlığı için kimyasal ilaç gerektiren tedaviler, doğum sonrasına bırakılmaktadır.

Çürük Dişlerin Anne Karnındaki Bebeğe Zararı Var Mıdır?

Çürük Dişlerin Anne Karnındaki Bebeğe Zararı Var Mıdır?

Çürük, ağız içinde pek çok mikrobu vücuda yaymaktadır. Mikrop, her zaman anne veya bebek için bir risk unsuru taşır. Bunun için gebelik öncesi tam bir bakım anne adayı için şarttır. Çürük var ise olan çürük tedavi edilmelidir. Ağrı yoksa bile hem bebeğin hem de anne adayının sağlığı için gereken önlem alınmalıdır. Bu bakımdan uzman doktorunuz sizi yönlendirecek ve tedavinin ne derece önemli olduğu konusunda sizi ikna edecektir. Hamilelikte diş sağlığı için var olan çürük dişlerinizin tedavisini gebelik öncesi yaptırmalısınız.

Hamilelikte Diş Etleri Kanaması Nasıl Durdurulur?

Gebeliğe bağlı olarak değişen hormon seviyeleri, dişinizi veya diş etinizi aşırı hassaslaştırabilir. Bu hassaslık kolay bir kanamayı beraberinde getirecektir. Diş etinize gelen en ufak fiziki darbe bile kanamaya yol açacaktır. Özellikle dişinizi fırçalarken bu durumla çok karşılaşabilirsiniz. Kanamanın önüne geçebilmek için ise diş fırçanızı değiştirebilirsiniz.

Daha yumuşak kıllı bir diş fırçasını tercih edebilir ve diş etlerinizden uzak tutabilirsiniz. Diş ipi kullanımınıza dikkat edip, dişinizi çok sert fırçalamamaya özen gösterebilirsiniz. Kanamanın aşırı olduğu durumlarda ise hamilelikte diş sağlığı için uzman diş hekiminize görünmeyi ihmal etmeyin.

Hamilelikte Diş Sağlığını Korumak Nasıldır?

Hamilelikte diş sağlığını korumak çok daha zor bir iştir. Değişen hormon vücudunun dengesini alt üst etmektedir. Bu durum hem psikolojik hem de fizikidir. Fiziki yönden ise en hassas olan bölgelerin başında dişler gelmektedir. Gebelikte dişlere çok daha fazla dikkat etmek gerekmektedir. Çok sıcak ya da çok soğuk yiyecek ve içeceklerden uzak durmalıyız. Alkol ve sigarayı bir kenara bırakmalı gazlı içecek tüketimini kesmeliyiz. Tüm bunları yaparken hamilelikte diş sağlığıiçin dişler günde en az iki defa fırçalamalıdır.

ZENİT BLOG

Ağız ve Diş Sağlığı

Yardıma mı ihtiyacınız var?

Randevu Al