try
Plastik Periodontal Tedavi Nedir? 
BLOG
plastik periodontal nedir

Plastik Periodontal Tedavi Nedir? 

Plastik periodontal tedavi branşı, diş etlerinde görülen estetik problemlerin tedavisiyle ilgilenmektedir. Örneğin; gülümseme esnasında diş etlerinin aşırı görünmesi, dişlerde renk değişiklikleri, diş eti çizgisinde meydana gelen anormallikler bunlardan bazıları olarak sıralanmaktadır.

İşte plastik periodontal tedavi uygulamaları tüm bu problemlerin ortadan kaldırılmasını amaçlamaktadır. Böylece kişiye güzel bir gülüş ve sağlıklı bir diş yapısı kazandırmayı hedeflemektedir.

Plastik Periodontoloji Nedir?

Estetik gülüş tasarımı uygulamalarıyla diş ve diş eti sorunlarının giderilmesini kapsayan dental branşa plastik periodontoloji adı verilmektedir. Bu tıp dalı, diş eti boylarının uygun bir hizada ayarlanmasından diş eti renginin düzeltilmesine kadar pek çok işlemi içine almaktadır.

Diş etlerinde ortaya çıkan sağlık sorunlarının en kısa sürede tedavi edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde bu problemler ilerleyerek daha ciddi rahatsızlıklara yol açmaktadır. Hatta sonraki süreçlerde hastanın dişlerini kaybetme riski doğmaktadır. Onun için diş etlerindeki hastalıkların iyileştirilmesi, estetik problemlerin ortadan kaldırılması büyük önem taşımaktadır.

Plastik Periodontal Tedavinin Avantajları Nelerdir?

plastik periodontal tedavi

Bu kapsamda gerçekleştirilen uygulamalar diş sağlığını eski hâline getirerek hayat kalitesini olumlu yönde etkilemektedir. Buna göre, plastik periodontal tedavi avantajları şöyle sıralanabilir:

 • Hastalar kısa sürede sonuç almaktadır.
 • Yitirilen ısırma ve çiğneme fonksiyonları normale döndürülmektedir.
 • Oluşan rahatsızlıklar erkenden tedavi edilmekte ve böylelikle ilerlemesi engellenmektedir. Ayrıca bu sayede diş kayıplarına mâni olunmakta ve mevcut dişlerin yapısı güçlendirilmektedir. Böylelikle dişler daha dayanıklı ve sağlam bir duruma gelmektedir.
 • Doku kayıpları engellenmektedir. Bu itibarla diş köklerinin zarar görmesi de önlenmiş olmaktadır.
 • Ağız ve diş sağlığı uzun yıllar muhafaza edilmektedir.
 • Dişlerin doğal rengi ve güzelliği korunmaktadır.
 • Kişiye etkileyici bir gülüş armağan eden plastik periodontoloji tedavisi ile özgüven ve toplumsal uyum problemlerinin de önüne geçilmektedir. Zira bu tedavi gülümsemenin daha estetik hâle gelmesine imkân tanımaktadır.

Plastik Periodontoloji Uygulamaları Neleri İçerir?

Uygulanacak tedavi programı hasta bireyin dişleri ve diş etleri incelenerek belirlenmektedir. Tespit edilen sorunların giderilebilmesi için cerrahi operasyonların, ilaç tedavisinin ve diğer medikal yöntemlerin birlikte yapılması gerekebilmektedir.

Bu doğrultuda, plastik periodontoloji uygulamalarından bazıları şöyle sıralanabilir:

 1. Kuron Boyu Uzatma: Bazen diş eti ile dişlerin boyu birbiriyle orantısız olabilmektedir. Kuron boyu uzatma işlemiyle bu soruna çözüm bulunmaktadır.
 2. Kök Yüzeyi Düzleştirmesi: Bu işlem sağlıklı diş köklerinin yüzeye çıkmasını sağlamaktadır.
 3. Diş Taşı Temizliği: Bu uygulama ile tartar problemleri yok edilmektedir. Böylelikle diş lekeleri temizlenmektedir. Bu sayede dişlerin yüzeyleri pürüzsüz hâle getirilmektedir.
 4. Gigivektomi: Söz konusu tedavi ise diş eti büyümesinin engellenmesine yöneliktir. İltihaba bağlı, kalıtsal faktörlerden kaynaklanan veya ilaç kullanımı nedeniyle gelişen diş eti büyümesini durdurmaktadır.
 5. Frenektomi: Üst ve alt çenede bulunan bozuk dişler tel yardımıyla tedavi edilmektedir. Ardından diş eti çekilmesi, diş cebi ve iltihap gibi sorunlar çözüme kavuşturulmaktadır. Bu yöntem bazen doku grefti metodu ile kombine edilebilmektedir. Çene kemiğindeki ve dişteki eriyen bölgeleri desteklemek için doku greftlerinden yardım alınmaktadır.
 6. Flep Operasyonları: Bu operasyonda diş etinde cep oluşmasına sebebiyet veren fazla dokuyu çıkarmak için tercih edilmektedir.

Plastik Periodontal Tedaviler Ne Kadar Sürer?

Bu sorunun yanıtı dişlerde ve diş etlerinde meydana gelen problemlerin türü, derecesi ve hastanın genel sağlık durumu doğrultusunda farklılaşmaktadır. Bazı hastalar için birkaç haftalık tedavi süresi yeterli olurken, bazılarında bu süreç birkaç ay veya yılı bulabilmektedir.

Sonuç olarak; plastik periodontal tedavi diş etlerindeki estetiksel ve fonksiyonel problemleri çözüme kavuşturmaktadır. Dişlerin diş etleriyle olan uyumunu düzenlemekte, böylece kişiye ahenkli bir görünüm ve gülümseme kazandırmaktadır.

ZENİT BLOG

Ağız ve Diş Sağlığı

Randevu Al

× Size nasıl yardım edebilirim?