İmplant Diş Çok Can Acıtır Mı?
BLOG
implant diş

İmplant Diş Çok Can Acıtır Mı?

İmplant diş yaptırmak isteyen herkes sürece dair ayrıntılı bilgi almak için araştırma yapıyor. Detayları aktarmadan önce implantın nasıl bir işlem olduğunu ve neden uygulandığını aktaralım. İmplant, tedavileri protetik diş tedavisi olarak estetik diş hekimliği kapsamında uygulanıyor. Çene kemiğine uygulanan bir tedavidir.

En yalın tanımıyla diş kökleri olmayan hastalara yapay kök olarak çene içerisine yerleştiriliyor. Tedavi uzun süreli olup anestezi altında yapılıyor. Bu nedenle de hastada implant işlemi sırasında herhangi bir ağrı söz konusu olmuyor. Sadece muayene neticesinde doktoru uygun görmesi halinde uygulanabilen bir tedavidir.

1 Günde İmplant Yapmak Mümkün Mü?

implant diş

1 günde implant diş uygulaması yaptırmak mümkündür. İmplant tedavileri hem özel hem de devlet hastanelerinde tercihe göre yapılıyor. Nitekim devlet hastanelerinde uygulama için aylarca beklemeniz gerekir.

Eğer beklemeden hemen implant uygulaması yaptırmak istiyorsanız aynı gün işlem yaptırabileceğiniz özel diş hastaneler ve kliniklerini tercih etmenizi tavsiye ediyoruz. İmplant uygulamasında implant dişin kemik ile kaynama süreci mevcuttur. Özel kliniklerde hasta bu süreci dişsiz geçirmesin diye implanta geçici diş yerleştirilebiliyor.

İmplant Diş Çürür Mü?

‘İmplant diş çürür mü?’ sorusuna büyük ölçüde hayır şeklinde yanıt verebiliriz. Çünkü implant dişler doğal dişlerle benzerlik gösteren yapay dişlerdir. Bu nedenle de çürümeye yatkın bir formda değillerdir. Porselen ve titanyum gibi malzemelerden yapıldıkları için diş çürümesine neden olan bakteriler bu yapıya zarar veremiyor. Yine de doğal diş gibi rutin bakımlarının yapılmasına önem vermeniz tavsiye ediliyor.

İmplant Kaç Seansta Biter?

Bu sorunun yanıtı tedavi kapsamında kaç diş yapılacağına bağlıdır. Ancak genel olarak implant diş tedavilerinde iki aşamalı bir tedavi süreç mevcuttur. Bu her iki süreç ise ortalama baz alınırsa 6 ay kadar sürüyor.

Diş kökü olarak yerleştirilen implantların kemikle tam kaynaşması bekleniyor. Kaynaşma sonrasında ise diş yerleştirme uygulaması ile tedavi süreci tamamlanıyor.

İmplant Mı Yoksa Köprü Mü?

İmplant ya da köprü diş tedavileri birbirinden farklıdır. Her ikisi için hastanın uygunluğu muayene neticesinde belli olmaktadır. Eğer hastada hiç sağlam diş kökü yoksa hekim tarafından implant uygulaması tavsiye ediliyor. Ancak köprü tedavi yöntemi implanta göre daha cazip fiyatlı olduğu için hastaların ilk tercihi oluyor. Nitekim implant diş uygulaması köprü dişlere nazaran daha dayanıklı ve güvenlidir.

İmplant Kimlere Yapılamaz?

İmplant tedavisi her hasta için uygun değildir. Uzman diş hekimi hastayı muayene ederek buna karar veriyor. Genel hatlarıyla aşağıda yer verdiğimiz durumlarda hastalara implant uygulaması yapılmaz;

  • Yüksek tansiyon hastaları,
  • Şeker hastaları,
  • Hemofili,
  • Otoimmün gibi sistematik hastalıklar,
  • 18 yaşından küçük hastalar

Bunların yanı sıra çeşitli kronik hastalıklardan kayaklı ilaç tedavisi görüyorsanız bunu mutlaka doktora belirtmeniz gerekir. Çünkü bazı ilaçları kullanan hastalara da implant uygulaması yapılamıyor.

Vidasız İmplant Nedir?

Vidasız implant diş, çene kemiğine vidalama yapmadan yerleştirilen uygulamayı ifade eder. Titanyum implant malzemesi bu uygulamada direkt boşluğa vida takmadan yerleştirilir. Bu tedavi ile doğrudan vidaların zamanla gevşeme riskleri gibi risklerin ortadan kalkması temel hedeftir.

Diş İmplantı Kimlere Yapılmaz?

İmplant diş tedavisi kemik büyüme ve gelişimi tamamlanmayanlara, sigara kullanımı yüksek olarak kişilere uygulanamıyor. Bunun yanı sıra çeşitli kronik hastalık ve ilaç kullanımı söz konusu olan hastalara da uygulama yapılamaz. Bunlar diyabet ve tansiyon hastaları olarak yansıyor. Diş hekiminin kapsamlı muayenesi neticesinde hastanın tedavi için uygunluğu teyit ediliyor.

Randevu Talebi
CAPTCHA Resmi

Bu, spam’ı önlememize yardımcı olur, teşekkür ederiz.

Son Gönderiler

Hizmetlerimiz

ZENİT BLOG

Ağız ve Diş Sağlığı

Zirkonyum Diş

Zirkonyum Diş

Zigoma İmplant

Zigoma İmplant

Periodontal Cep

Periodontal Cep

Yardıma mı ihtiyacınız var?

Randevu Al

CAPTCHA Resmi

Bu, spam’ı önlememize yardımcı olur, teşekkür ederiz.