Estetik Diş Protezleri Hakkında Merak Edilenler
BLOG
estetik diş protezleri

Estetik Diş Protezleri Hakkında Merak Edilenler

Hekimler, farklı teknikler kullanarak kişilerin ağzı sağlığını oluşturmaktadır. Bu tekniklerin başında da estetik diş protezleri geliyor.

Gülüş, mükemmel estetiğin en önemli parçasıdır. Gülüşün olmazsa olmazıysa inci gibi dişlerdir. Doğuştan gelen hasarlar, yaşamın getirdiği olumsuzlukların izleri ya da kişisel bakım özensizliği kendini ilk olarak dişlerde belli ediyor. Diş hekimliğinin bugün geldiği noktada bu sorunların hepsi estetik diş hekimliği branşı sayesinde çözülebiliyor. Hekimliğin bu branşı ile sağlıklı bir ağız yapısına, mükemmel gülüşe ve estetiğe kavuşmak mümkün.

Estetik diş hekimliği, dişlerin bir düzene girmesi için uygulanan ortodontik yöntemlerden beyazlatma ve protez kullanımına kadar geniş bir yelpazede tedavi veriyor. Diş hekimi, uygun muayene, ileri görüntüleme ve modelleme teknolojileri kullanarak tedavi yöntemi belirliyor. Ardından uygulamaya geçiliyor. Bu aşamada eksik dişlerin tamamlanması ve gülüş estetiğinin tamamlanması gerekiyor. Bunun için de estetik diş protezleri imdada yetişiyor. Kaplamadan, implanta ve köprüye kadar farklı protezler kullanılarak, istenilen gülüşe kavuşulabiliyor.

Estetik Diş Protezleri Nelerden Yapılmaktadır?

estetik diş protezleri

Gelişen teknoloji, tıp alanında çok büyük atılımlara yardımcı oluyor. Aynı değişim, diş hekimliği alanında da yaşanıyor. Bu durum özellikle yeni nesil çok sayıda yapay diş üretilmesini sağlıyor. Hem kullanım hem de görünüm açısından gerçeği aratmayan estetik diş protezleri için farklı malzemeler kullanılıyor. Öncelikle, hekim hangi amaçla protez kullanacağına karar veriyor. Protez; İmplant (vida ile tutturulan diş) köprü ya da kaplama şeklinde uygulanabiliyor.

Bunun için de hem hastanın tercihi, hem de hekimlik uygulamaları birleştiriliyor. Bu aşamada şu maddelerden yapılan uygulamalar seçilebiliyor:

  • Porselen: Dişin doğal yapısına en yakın uygulama olan porselen dişler geçmişten bu yana kullanılıyor. Porselenin bakımı da oldukça kolay olduğundan tercih ediliyor.
  • Titanyum: Teknolojinin gelişmesi ile bu element insan sağlığında da kullanılabilen hale geldi. Özellikle sağlamlığı nedeniyle dişin doğal yapısını aratmadığından tercih ediliyor.
  • Zirkonyum: Hem uygulama hem de kullanımda sağladığı avantajlar nedeniyle zirkonyum kaplama da sıklıkla başvurulan bir yöntemdir. Zirkonyum kimyasal bir elementtir.

Protez ve Estetik Diş Protez Arasındaki Farklar Nedir?

Diş hekimliğinin var olduğu ilk günden bu yana yapay dişler birçok hastanın hayatını kurtarıyor. Beslenme ve iletişimin en önemli parçaları olan dişlerin eksikliği büyük bir kayıp. Aynı zamanda estetik nedenler de diş eksikliğini çekilmez kılıyor. Bu nedenle protez uygulamaları hayatları kolay hale getirme için kaçınılmazdır. Fakat hem protezde hem de estetik diş protezleri arasında bazı farklar var. Bunların başında estetik uygulamaların hayatı kolay hale getirme kadar, gülüşün de tasarlanmasıdır. Yani, bir azı dişiniz eksik olduğunda bu beslenmeyi aksatan bir durumdur. Bunun için beslenmeyi kolaylaştıran uygulamalara ihtiyaç vardır.

Fakat estetik diş hekimliğinde o azı dişin eksikliği kadar, dişin boşluğunun yarattığı etki de gözetiliyor. Diş arası boşlukların giderilmesi, gerekirse estetik diş protezleriyle tedavisi yapılıyor. Böylelikle mükemmel gülüşe giden yol açılıyor.

Estetik Diş Protez Avantajları Nelerdir?

Sağlıklı ve bakımlı dişler, bir gülüşün en önemli parçasıdır. İletişimde de son derece önemli bir yeri olan dişler çoğu insan için de özgüvenin simgesidir. Yaşam ve beslenme koşullarına ya da genetik faktörlere bağlı olarak diş yapısında bozulmalar normaldir. Kırılan dişlerin tedavisi, dişlerin aynı hizaya getirilmesi bu alanda en önemli çalışmalardır. Ayrıca estetik diş protezleri eksik dişlerin tamamlanması için son derece önemlidir. Kaybedilen dişin yenisi çıkmayacağına göre, estetik protezler ile mükemmel gülüşü yakalama yollarını denemelisiniz. Elbette kendi dişinizin yerini tutmaz ama şöyle avantajları vardır:

  • Kaybedilen dişin yeri, aynı sağlamlıkta ve ağız yapısına uygun olarak yapmak mümkün
  • Diş rengine göre estetik malzemeler kullanılıyor
  • Şekil bozukluğu gibi istenmeyen görüntüler ortadan kalkıyor
  • Özgüveni artıran etkileri vardır

Estetik Diş Protez Dezavantajları Nelerdir?

estetik diş protezleri

Diş hekimliği kurallarından biri “en iyi diş kendi dişinizdir” der. Fakat diş kaybedildiğinde geri dönülmez bir yola giriliyor. Bu nedenle estetik diş protezleri kaçınılmaz oluyor. Ağız ve kemik yapısı değişen bir yapıdadır. Ağız, kaybedilen dişin yerine alışmaya çalışıyor. Aynı durum protezler için de geçerli.  Özellikle alışma sürecinde ağzınızın içinde yabancılık çekebilirsiniz. Alışma sürecine kadar, zorluk çekebilirsiniz. Bunun yanında ağız bakımını aksatmadan yapmak, protezlerinizin ömrünü uzattığını da unutmayın.

ZENİT BLOG

Ağız ve Diş Sağlığı

Yardıma mı ihtiyacınız var?

Randevu Al