Ev Yapımı Diş Macunu Kullanmanın Zararı Var Mı?
BLOG
ev yapımı diş macunu

Ev Yapımı Diş Macunu Kullanmanın Zararı Var Mı?

Ev yapımı diş macunu kişisel temizlik ve bakım için doğal ürünler kullanmak isteyenlerin tercihidir. Yalnız diş macunu değil; sabun, deodorant, parfüm gibi pek çok ürün de el altındaki malzemelerle hazırlanabilmektedir. Ne var ki bunlar piyasadaki ürünler kadar güçlü bir etkiye sahip olmamakta ya da hassas bünyelerde alerjik reaksiyona sebebiyet verebilmektedir.

Dişlerimizin bakımı söz konusuysa, yapılacak en doğru hareket bir diş hekiminin tavsiyesine göre diş macunu tercihinde bulunmaktır. Yine de gönlünüz ev yapımı diş macunları kullanmaktan yana mı? Öyleyse, olası riskleri ve deneyebileceğiniz birkaç macun tarifini öğrenmek için okumaya devam edin!

Ev Yapımı Diş Macunu Kullanmanın Zararı Var Mı?

ev yapımı diş macunu

Kimileri doğaya karşı hassasiyeti olduğu için hazır kozmetik ürünlerden mümkün olduğunca kaçınmaya çalışmaktadır. Çevreci bir tutum takınarak, tercihini kendin yap (DIY) projelerinden ve natürel ürünlerden yana kullanmaktadır. Bazıları ise sağlığa daha uygun olduğu gerekçesiyle doğal bileşenler barındıran ürünlere yönelmektedir.

Hazır diş macunlarının yapısında kimyasal maddeler vardır. Ağız bakım rutininin önemli bir parçası durumunda olan hazır diş macunları, hassasiyet azaltma ve diş beyazlatma gibi etkiler de göstermektedir.

Çoğunlukla her diş macunu florür barındırmaktadır. Öte yandan hazır diş macunlarında; kalsiyum karbonat, sodyum lauril sülfat, gliserol, glikol, tatlandırıcı ve aşındırıcılar mevcuttur.

Hazır diş macunlarının ihtiva ettiği kimyevi maddeler ürünün aşırı kullanımı hâlinde dişlerin zarar görmesine yol açabilmektedir. Aynı şey ev yapımı diş macunu için de geçerlidir.

Evde yapılan diş macunları; kabartma tozu, Hindistan cevizi yağı, limon suyu gibi malzemeler içermektedir. Bazı tariflerde ise tarçın yağı, nane şekeri, odun kömürü ve kil gibi ürünler bulunmaktadır. Bunlar sağlıklı gibi görünse de evde yapılan diş macunu sık aralıklarla kullanıldığı takdirde dişlerinizi aşındırabilmektedir.

Hazır diş macunları ağız içinin pH değerine uygun olarak üretilmektedir. Dolayısıyla bu diş macunlarının yapısı diş minesi ile uyum sağlayacak, dişleri destekleyip koruyacak şekildedir. Oysa evdeki malzemeleri bir araya getirerek yapacağınız macunlar bu avantajlardan yoksun olacaktır.

Ev Yapımı Diş Macunu Neden Zararlı?

En büyük dezavantajlardan biri, evde hazırlanan diş macunlarının florür barındırmıyor oluşudur. Halbuki florür, ağız sağlığı için çok önemli bir maddedir. Diş çürümesi ihtimâlini en aza indiren bu madde, dişlerde aşınmanın önüne geçmektedir. İşte evde hazırlanan macunlar böylesine hayati öneme sahip bir maddeden mahrumdur.

Üstelik ev yapımı diş macunu tarifleri doğal malzemeler içerse de bu, hepsinin dişleriniz için yeterince güvenli olduğunu göstermez. Örneğin; limon suyu, asidik yapılı bir bileşendir. Bundan dolayı diş minesi için zararlıdır. Karbonat da yine diş minesini hasara uğratan elementler içerdiği için düzenli kullanımı ağız sağlığını bozmaktadır.

Ayrıca hazır diş macunları dental uzmanlar tarafından onaylanmış iken, ev yapımı diş macunları böyle bir garanti sunmaz. Diğer taraftan; doğal malzemelerle elde edeceğiniz macun, dişlerinizi beyazlatma ve koruma hususunda istenen etkiyi göstermeyebilir.

Öte yandan ev yapımı diş macunları, herhangi bir diş veya diş eti rahatsızlığı olanlar için sakınca doğurabilmektedir. Çürüğü bulunan veya çürüğe meyilli kişilerin, dişlerde hassasiyet problemi yaşayanların bunlardan uzak durması önerilmektedir. Aynı zamanda dişleri henüz gelişme aşamasındaki çocukların da ev yapımı macun kullanmaları tavsiye edilmez.

Tüm bunların yanı sıra, evde hazırlanan doğal diş macunlarını hijyenik şekilde saklamak zorlayıcıdır. Onu bir kavanozda muhafaza ederseniz, muhtemelen kısa sürede yapısı bozulacaktır. Kapağını açtığınız zaman içerisine bakteri ve mikropların girmesi de muhtemeldir. Bunun için ev yapımı macunlar dayanıksız bir yapıya sahip olmaktadır. O yüzden hazırlandıktan sonra kısa bir süre içinde tamamen kullanılmaları gerekmektedir.

Aynı zamanda formülündeki malzemelere göre ürünü hep soğuk bir yerde bekletmeye ihtiyaç duyulabilmektedir. Hazır diş macunları çoğunlukla 2 yıl kullanım ömrüne sahiptir. Ev yapımı diş macunlarının kullanım süresi ise daha azdır.

Ev Yapımı Diş Macunu Nasıl Hazırlanır?

Risklerine rağmen denemekte kararlıysanız, bunun için uygulanabilecek tariflerden bazılarını sizin için paylaşalım. İşte, en pratik evde diş macunu yapma yöntemleri:

1.      Zerdeçal ile Sağlıklı Diş Macunu

Bir çorba kaşığı kabartma tozuyla bir çay kaşığı zerdeçalı karıştırın. Macun hâline geldiğinde Hindistan cevizi yağı ilâvesiyle karışımı zenginleştirin. Biraz daha karıştırınca macununuz hazır olacaktır.

2.      Hindistan Cevizi Yağıyla Doğal Diş Macunu

İhtiyacınız olan malzemeler şunlardır;

 • 1/2 çay kaşığı kakao tozu
 • 4 kaşık saf Hindistan cevizi yağı (Soğuk preslenmiş olmalıdır)
 • E vitamini yağı (yarım çay kaşığı)
 • Spor tabanlı probiyotik (2 kapsül)
 • Bentonit kili (4 kaşık kâfidir.)
 • 4 kaşık distile veya filtrelenmiş su
 • 2 kaşık Ksilitol
 • Zencefil tozu, kabartma tozu ve tarçın (Bunlar da yarım çay kaşığı)

Hazırlanışı ise şöyledir;

 • Hindistan cevizi yağını kısık ateşte ısıtarak eritin.
 • E vitamini ve Hindistan cevizi yağı hariç tüm malzemeleri mutfak robotuna ekleyin.
 • Hepsini 10-15 saniye boyunca karıştırın.
 • Birkaç dakika bekleyerek tozların yerleşebilmesi için karışıma zaman tanıyın.
 • Bir yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı ilâve edin.
 • Ardından 10-15 dk daha karıştırın.
 • Sonra E vitaminini ve yağın kalan kısmını dökün.
 • Karışımı yaklaşık 10-15 saniye karıştırarak iyice akıcı kıvama gelmesini sağlayın.
 • Eğer dokusu kremsi ve pürüzsüz olmadıysa karıştırmaya devam edin.
 • Mutfak robotu çalışır vaziyetteyken suyu da yavaşça boşaltın.
 • Hazırladığınız macunu buzdolabında saklayın ve 10 gün içinde bitirmeye özen gösterin.

Sonuç olarak; ev yapımı diş macunu yeteri kadar sağlıklı, etkili ve güvenli bir ürün değildir. Dişlerinize iyi bakmanın ve onları olası dental sorunlardan korumanın en iyi yolu hazır diş macunlarıdır.

Randevu Talebi
CAPTCHA Resmi

Bu, spam’ı önlememize yardımcı olur, teşekkür ederiz.

Son Gönderiler

Hizmetlerimiz

ZENİT BLOG

Ağız ve Diş Sağlığı

Zirkonyum Diş

Zirkonyum Diş

Zigoma İmplant

Zigoma İmplant

Periodontal Cep

Periodontal Cep

Yardıma mı ihtiyacınız var?

Randevu Al

CAPTCHA Resmi

Bu, spam’ı önlememize yardımcı olur, teşekkür ederiz.