Şeffaf Plak Avantajları ve Dezavantajları Nedir?
BLOG
şeffaf plak

Şeffaf Plak Avantajları ve Dezavantajları Nedir?

Çarpık veya yanlış hizalanmış dişlerle ilgili sorunlar başlıca endişelerinizse şeffaf plak tedavisi mükemmel bir seçenektir. Peki bu plakların avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Bu plak çeşidi, çarpık ya da eşit olmayan aralıklı dişlere uygulanmaktadır. Dişlerin düzeltilmesi ve güzel bir gülümseme için şeffaf kalıplarlar kullanılmaktadır. Bu, dişlere özel olarak uyacak şekilde yapılmaktadır ve tedavi süresince takılmalıdır.

Her aşamada hafifçe basınç uygulanır ve dişler ideal pozisyona getirilir. Şeffaf plak, metal braketlerden daha avantajlıdır ve saydam görünürler. Ancak, hala bazı dezavantajları vardır. Fakat ortodontist yardımı ile kolayca yönetilebilir.

Şeffaf Plak Nedir?

şeffaf plak

Şeffaf olan bu plaklar, geleneksel diş telleri gibi dişleri doğru pozisyona kaydırmaya yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Plaklar, diş hareketini kontrol etmek için metal teller ve braketler yerine aşamalı bir kuvvet uygulamaktadırlar. Bu plaklar, dayanıklı bir malzemeden yapılmıştır. Her kişinin ağzına uyacak şekilde özelleştirilmiştir.

Plaklar, kişinin dişleri düzelene kadar kullanılmaktadır. Bu plaklardan mümkün olduğu kadar gereken verimi alabilmek için her gün en az 22 saat takmalıdır. Buna ek olarak, her plak bir sonrakine geçmeden önce genellikle üç hafta takılmaktadır. Kişinin, tedavi için plakları ne kadar süre takması gerektiği bireysel durumlarının ciddiyetine bağlıdır. Bir plak tedavisi tipik olarak üç ila altı ay sürer. Genel olarak plaklar, geleneksel braketlere göre çok daha hızlı iyileşme sağlamaktadır.

Şeffaf Plak Avantajları Nelerdir?

Şeffaf olan bu plakların avantajları kişiden kişiye değişmektedir. Metal içermeyen braketler, iğnelenmeleri ve ağrıları ortadan kaldırır. Fakat yine de her hafta yeni plaklara geçiş yaptıktan sonra başlangıçta çok az ağrı olacaktır. Dişler alıştıktan sonra ağızda olduğu bile fark edilmemektedir.

Şeffaf plakların yemek, fırçalama ve diş ipi kullanımı için çıkarılması kolaydır. Sadece çıkarın, uygun şekilde temizleyin ve metal diş tellerinde olduğu gibi yiyeceklerin sıkışmasından endişe etmeden tekrar takın. Basit çıkarma, ağız hijyeninden ödün vermeden fırçalamayı veya diş ipi kullanmayı kolaylaştırmaktadır. Ayrıca daha önce ortodontik tedavi görmüş ve gülümsemesinde küçük değişiklikler yapmak isteyen kişiler plaklardan yararlanabilir.

Plak kullanımının çeşitli faydaları vardır:

  • Plaklar, dişten çıkarılabilen bir tedavi yöntemidir. Bundan dolayı plakları çıkarabilmeniz yemeklerden sonra dişlerinizi fırçalamanızı ve diş ipi kullanmanızı kolaylaştırmaktadır.
  • Bakımı daha kolaydır.
  • Dişlerin gıcırdamasını ve aşınmasını önlemeye yardımcı olmaktadır.

Şeffaf Plakların Dezavantajları Nelerdir?

Gerektiğinde şeffaf olan bu plakları çıkarmak mümkün olsa da her gün en az 22 saat takmak çok önemlidir. Daha iyi sonuçlar elde etmek için mümkün olduğunca daha az çıkarmak gerekmektedir.

Bazı diş yanlış hizalama sorunları o kadar karmaşıktır ki bunları düzeltmek için plaklar kullanılamaz. Burada, daha karmaşık olan sorunlar geleneksel braketlerle başarılı bir şekilde tedavi edilmektedir.

Şeffaf olan plaklar çıkarılıp tekrar yerleştirilebilse de dikkatli ilerlemek çok önemlidir. Tedavi süreci, plakların yanlış çıkarılması veya yerleştirilmesinden etkilenmektedir. Bu durum, dişlerin konumunu değiştirmektedir. Bu nedenle, sabit diş teliyle tedaviye devam etmek daha uygun olacaktır.

Şeffaf olan plak tedavileri diğer ortodontik işlemlerden biraz daha maliyetlidir. Fakat tüm bunlara rağmen kullandıklarında harika sonuçlar verir ve rahattırlar.

Ortodontist tarafından verilen talimatlara dikkatle uyulduğu takdirde plakların kullanımı için çok daha iyi sonuçlar elde edilmektedir.

Şeffaf Plaklar Braketlerden Daha Mı İyi?

şeffaf plak

Metal diş teli ve şeffaf plaklar arasında elbette ki farklılıklar vardır. Bu farklılıklar kişiye göre olumlu ya da olumsuzdur. Peki arasındaki farklar nelerdir?

  • Görünürlük: Metal diş teli, metal renkli ve görünürlerdir. Ancak şeffaf olan plaklar saydam ve görünmezdir.
  • Rahatlık: Metal diş teli daha fazla rahatsız edicidir. Buna ek olarak ağızda şişme ve ağrıya neden olabilir. Şeffaf olan plaklar daha konforlu ve daha az rahatsız edicidir.
  • Estetik: Metal diş teli dişlerin estetik görünümünü bozmaktadır. Ancak plaklar dişlerin estetiğini bozmaz. Buna ek olarak daha doğal bir görünüm sağlar.
  • Tedavi süresi: Metal diş teli daha hızlı sonuç verir. Ancak şeffaf olan plaklar daha uzun bir tedavi süresi gerektirir.

Her iki seçenek de dişleri düzgün ve güzel bir gülümseme oluşturmak için kullanılmaktadır. Ancak ortodontistiniz size en uygun olan seçeneği belirlemede yardımcı olacaktır. Eğer dişleriniz düzelme konusunda çok ciddi soruna sahip değilse şeffaf plak iş görecektir.

ZENİT BLOG

Ağız ve Diş Sağlığı

Yardıma mı ihtiyacınız var?

Randevu Al