try
Şeffaf Diş Teli Hakkında Sıkça Sorulan Sorular
BLOG

Şeffaf Diş Teli Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Seramik diş telleri veya şeffaf diş teli dişleri düzeltmek için kullanılan diş hekimliği tedavi yöntemleridir. Dişlere özel olarak tasarlanmış braketler takılmaktadır. Bu braketler arasına bir tel sokulmaktadır. Bu telin özel kıvrımları, dişlere belirli seviyelerde baskı uygulamak için kullanılmaktadır. Sürekli olan bu baskı, dişleri terapinin süresince daha avantajlı pozisyona getirmektedir.

Diş telleri, dişleri düzeltmek için kullanılan diş hekimliği tedavi yöntemleridir. Metal ve şeffaf diş tellerinin işlevi benzerdir. Ancak farklılıkları vardır. Şeffaf diş tellerinde diş renginde seramik braketler kullanılmaktadır. Fakat metal olanda kullanılmaz. Bu nedenle, şeffaf diş telleri, doğal gülüşünüze daha iyi uyum sağlar ve daha az fark edilirler.

Şeffaf diş telleri, metal diş tellerine göre daha az belirgin olmaktadır. Braketler, metal tellerde kullanılanlarla aynı boyut ve şekle sahiptir. Bu yüzden genç ve yetişkin hastalarımız tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Şeffaf Diş Teli Nedir?

şeffaf diş teli

Şeffaf teller, ortodontik tedavi sonrası dişlerin düzgünlüğünün korunmasına yardımcı olmaktadır.

Dişlerdeki çarpıklık, yamukluk ya da ayrıklık bu tedavi yöntemiyle düzeltmektedir. Peki, metal diş teli ve şeffaf tel arasındaki fark nedir? Aslında ikisi arasında büyük farklar yoktur. Birbirini ayıran en bariz özellik renktir. Metal diş teli kişinin ağzında belirgin olurken şeffaf tel de öyle değildir. Şeffaf tel, kişinin diş rengine çok yakın renkte olduğundan daha estetik durmaktadır. Böylelikle kişiler kendilerini daha rahat hissederler ve daha rahat gülümserler.

Şeffaf Diş Teli Ne İşe Yarar?

Ortodontik tedavi için kullanılan şeffaf diş teli, üst üste binen, aralıklı, çapraşık ve çarpık dişleri düzeltmeye yarayan bir seçenektir. Bu teller metal diş tellerine kıyasla daha az fark edilir ve daha az görünürler. Yetişkinler ve gençler için uygun olan bu diş teli birçok ortodontist tarafından önerilmektedir. Ancak, şeffaf teller metal teller kadar sağlam olmadığından dişlerinizi düzeltmeniz için daha uzun bir süre gerekli olabilir.

Şeffaf Diş Teli Rahat Mı?

şeffaf diş teli

Bu uygulama çok ağrılı veya acı verici bir tedavi değildir. Fakat tedavi sonrasında çene kemiğinde bir miktar basınç hissedilebilir. Ancak bu durum birkaç gün sürmektedir. Buna ek olarak, diş telleri bazen diş etine batıp bunun sonucunda ufak yaralar oluşabilir. Bu durumlar tamamen kişinin alışma süreciyle alakalıdır. Kişi alıştıktan sonra hiçbir zorluk yaşamaz.

Şeffaf Diş Teli Kullanırken Yiyecek Kısıtlaması Var Mı?

Şeffaf teller sayesinde metal diş tellerinin pek de hoş olmayan görünümünden kurtulabilirsiniz. Bu tellerde, şeffaf braketler vardır. Bu da dişlerinizdeki tel görünümünü ortadan kaldırmaktadır. Şeffaf teller dişlerinizle bütünleşir ve daha estetik bir görünüm sağlamaktadır.

Yiyecek konusunda ise tıpkı metal diş telinde dikkat edilmesi gerekenler esas alınmalıdır. Asitli yiyeceklerden olabildiğinde uzak durmalısınız. Eğer tüketmeniz gerekiyorsa da pipet tercih edin.

Sert olan yiyeceklere dikkat edin. Sert yiyecekleri kontrollü yemediğinizde braketlere ve tellere zarar verebilir.

Şeffaf Diş Teli Takarken Ortodontisti Ne Sıklıkla Ziyaret Etmek Gerekir?

Şeffaf tel kullanan kişiler genellikle 6 ila 10 haftada bir diş hekimine gitmelidir. Bu diş hekimine gitme sıklığı metal diş teli kullanan kişilere göre daha azdır. Tedavi planınız, dişlerinizin gidişatına ve gerekli tedavinin kapsamına göre ortodontistiniz tarafından ilk ziyaretiniz sırasında oluşturulacaktır.

Diş teli kullanıcılarının rutin seansları genellikle tedavinin düzgün ilerlemesi ve diş hijyeninin kontrolüdür. Ortodontistiniz, diş teli kullanımınızın ilerlemesini ve diş hijyeninizi kontrol edecek ve tellerinizin tam olarak oturduğundan ve istediğiniz gülümsemeye sahip olduğunuzdan emin olacaktır.

Şeffaf diş teli tedavisi süresince kontrollerinizi aksatmamaya özen gösterin. Eğer düzenli bir şekilde diş hekiminize görünürseniz, tedavi süreciniz olumlu geçecektir. Böylece sonuç da olumlu olacaktır.

ZENİT BLOG

Ağız ve Diş Sağlığı

Randevu Al

× Size nasıl yardım edebilirim?