Kanal Tedavisi Hakkında Bildiğiniz 7 Yanlış
BLOG
Kanal Tedavisi Hakkında Bildiğiniz 7 Yanlış

Kanal Tedavisi Hakkında Bildiğiniz 7 Yanlış

Diş sağlığı için en sık kullanılan uygulamalardan biri kanal tedavisi olarak karşımıza çıkar. Ancak sık kullanılan bir tedavi olmasına rağmen hakkında YANLIŞ bilinen pek çok şey var. Bu yanlış bilgiler kişileri tedaviden uzaklaştırır. Dolayısıyla zaman kaybına ve sorunun rahatsızlık verici derecelere kadar büyümesine neden olur. Bazen bu zaman kaybı sonucunda diş kayıpları da yaşamak olası.

Kanal tedavisiyle ilgili bilinen YANLIŞLAR neler merak ediyorsanız içeriğimizde sorunuzun yanıtlarını bulabilirsiniz. En temel bilgilerden yola çıkarak hazırladığımız yazımıza göz gezdirebilirsiniz. Doğru bildiğiniz yanlışları öğrenerek diş sağlığınızı koruyabilirsiniz.

1.      Kanal Tedavisi Uzun ve Zor Bir Süreçtir

Diş, sert ve yumuşak dokulardan oluşmaktadır. Dış kısmında sert mine dokusu iç kısmında ise kök boyunca uzanan damar ve sinirlerden oluşan bir boşluk bulunmaktadır. Kök kanalı adı verilen bu boşluğun içinde dişin gelişimi, beslenmesi ve savunmasını sağlayan doku bulunur. Pulpa adı verilen bu bağ dokusu çeşitli nedenlerle hasar görebilir. Örneğin; iltihaplanmalar veya mikroorganizmaların yerleşmesi ile enfekte olabilmektedir. Böyle bir durumda, kök içerisindeki pulpa çıkarılarak kök kanal boşluğu temizlenir. Sonrasında şekillendirme sağlanarak doku dostu kanal dolgu malzemeleri doldurulur. Bu şekilde kanal tedavisi işlemi tamamlanmış olur. Diş kaybını önlemek için bu işlem zamanında ve uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Bu şartlarda gerçekleştirilmesi oldukça kolay tedaviler arasında yer almaktadır.

2.      Kanal Tedavisi Başarısız Olduğunda Diş Çekimi Gerçekleşir

Kanal Tedavisi Başarısız Olduğunda Diş Çekimi Gerçekleşir

Bu tedavi ile yapılan diş, yalnızca sıcak ve soğuk gibi dış uyaranlara cevap verememektedir. Ancak normal fonksiyonunu sürdürmeye devam eder. Aslında kanal tedavisi yapılması gerekli iken tedavi yapılmazsa diş çekimi ve kaybıyla sonuçlanmaktadır.

3.      Tedaviden Sonra Kişi Ağrı Yaşar

Dişin pulpası denilen özü alındığı için dişte soğuk veya sıcak gibi dış uyaranlara karşı duyarlılık kalmaz. Diş eğer canlı bir diş ise kökün uç kısmındaki sinirlerin koparılması sırasında bir yara oluşabilmektedir. Bu hekimin yarattığı bir yara olmaktadır. Bu yara iyileşene kadar çiğneme sırasında baskı ile hafif ağrı olması normal bir durumdur. Tedavi sonrasında aşırı ve şiddetli bir ağrı olmaz. Böyle bir durum söz konu olursa mutlaka uzman hekime başvurmak gerekmektedir.

4.      Kanal Tedavisi Tehlikelidir

Kanal Tedavisi Tehlikelidir

Bu tedavi yöntemi, tehlikeli değil aksine çok güvenlidir. Ne yazık ki çoğu kötü yürütülen araştırmalara göre kök kanallarının güvenliği hakkında birçok yanlış bilgi verilmekte. Bu yanlış bilgilerin sizi korkutmasına izin vermeyin. Çünkü gerçekte, uzmanlar ve araştırmacılar endodontik tedavinin başarısının %98’e kadar çıktığını göstermektedir. Ayrıca diş tedavisinde kullanılan işlemler ve ürünler Sağlık Bakanlığı onaylıdır. Günümüzde kanal tedavisi yaptırmak, diş implantları gibi herhangi bir restoratif prosedür kadar güvenli bir işlemdir.

5.      Tedavi Yapılan Dişin Ömrü Kısalır

İyi yapılan bir tedavi, diş ömrünü kısaltmamaktadır. Dişe canlılık veren pulpa dokusunun çıkartılmasıyla tedavi edilen diş, kırılmaya karşı daha hassas olabilmektedir. Bu noktada üst restorasyon için dişe dolgu veya kuron yapılmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Dişi koruma altına almada artık ileri teknoloji yöntemler var. Günümüzde en sık kullanılan yöntemler arasında dijital porselen dolgu sistemi bulunuyor. Bu tip dolguların yapılması dişin güçlenerek desteklenmesi için çok daha etkilidir. Yani tedavisi yapılan dişin ömrü kısalması gibi bir durum söz konusu değil. Ancak dişin tedavi sonrası ağızda fonksiyon göstermesi için üst restorasyon büyük önem taşımaktadır.

6.      Kanal Tedavisi Öncesi ve Sonrasında Antibiyotik Kullanılmak Zorundadır

Kanal Tedavisi Öncesi ve Sonrasında Antibiyotik Kullanılmak Zorundadır

Tedavisi olan dişin özünün canlı olduğu durumlarda kişinin sağlık durumuna bakılmaktadır. Eğer genel bir sağlık problemi, kronik bir hastalığı yoksa tedavi yapılmadan önce antibiyotik kullanması gerekmez. Ancak kişinin kalp kapakçık problemi ya da organ nakli gibi nedenlere bağlı olan bağışıklık sistemi yetersizliği ilaçları kullanıyorsa iş değişir. Bu durumlarda tedaviden önce koruma amaçlı antibiyotik kullanılabilir. Bu karar hekim tarafından verilmektedir.

7.      Ağrı Olan Her Diş Kanal Tedavisi ile Çözüm Bulur

Ağrı veya çürük olan her dişe kanal tedavisi yapmak gibi bir durum söz konusu değil. Bunun için belli kriterler gerekiyor. Mesela ağızdaki bakterilerden kaynaklı oluşacak hafif ağrıların olduğu durumlar farklıdır. Hiç ağrı yapmayan çürükler ilk etapta sadece dolgu ile tedavi edilebilmektedir. Ancak zamanında tedavi edilmemesi durumunda bakteriler dişin özü denilen kısma ilerler ve sonuç olarak bu durum, iltihaplanmaya sebep olur. Bu gibi durumlarda kanal tedavisi gündeme gelir. İltihabın çok ilerleyerek, şiddetli ağrı yaşanmasına karşın kişilerde kanal tedavisi mümkün değilse diş çekimi yapılmalıdır. Uzman hekim görüşü ile en doğru karar verilmektedir.

ZENİT BLOG

Ağız ve Diş Sağlığı

Yardıma mı ihtiyacınız var?

Randevu Al