Diş Kaplama Çeşitleri Nedir?
BLOG
diş kaplama çeşitleri

Diş Kaplama Çeşitleri Nedir?

Yaygın olarak kullanılan kozmetik diş hekimliği uygulamalarından biri kaplamalardır. Çünkü bu tedavi tekniği dişlerin ön yüzeyindeki farklı deformasyonların gizlenmesinden etkin bir çözüm sunar. İhtiyaca ve isteğe göre farklı diş kaplama çeşitleri arasından seçilebilirken böylelikle estetik açıdan gülüşü bozan diş yapısı düzeltilebilmektedir. Yüksek kaliteli bir malzemeyle ve uzman bir hekim tarafından yapıldığı ise uzun süre kullanılabilmektedir. Bunun yanında bu uygulama doğası gereği kozmetiktir. Dolayısıyla estetik açıdan çeşitli diş kusurları gizleyebilme de ideal sonuçlar verir.

Diş Kaplama Çeşitleri

diş kaplama çeşitleri

Kullanılan malzemeye göre değişen diş kaplama çeşitleri, ağız ve diş sağlığına olumlu katkıları bulunan bir kozmetik diş hekimliği uygulamasıdır. Estetik bir gülüşe ulaşmak için etkin çözümler sunmasıyla pek çok  diş sorunu için tercih edilmektedir. Özellikle kişinin ön dişlerinde sararma, çatlak, ayrık, çürük veya kırık gibi birçok sorunu çözer. Estetik bir görünüm kazandırırken özgüvenini artırır. Malzemelerine göre diş kaplama çeşitlerini sıralamak gerekirse;

  • Tam seramik empress diş kaplama
  • Kompozit diş kaplama
  • Porselen diş kaplama
  • Zirkonyum porselen diş kaplama
  • Metal diş kaplama

Kullanılan malzeme türüne göre bu diş kaplama çeşitleri haricinde ayrıca başka kaplama modelleri de vardır. Örneğin hazırlıksız veya geçmeli (çıkarılabilir) kaplamalar gibi modelleri de bu diş tedavisinde uygulanan teknikler arasındadır.

Kompozit Diş Kaplama

Bir tür reçine olan kompozit en sık kullanılan diş kaplama çeşitleri arasında yer almaktadır. İnert yani tepkimeye girmeyen bir madde ile yapıldığı için sağlık açısından güvenlidir. Diş renginde olduğu için oldukça doğal görünür. Ayrıca diğer kaplama malzemelerine göre daha uygun bir malzemedir. Dolayısıyla düşük maliyet getirir. Dişin durumuna ve sayısına göre tek seansta bile uygulanabilir. Uygulanması ise uzman hekim tarafından dişin üzerine mor veya lazer ışık ile sabitleme şeklinde yapılmaktadır.

Diş minesi üzerine güvenli ve sağlam bir şekilde tutunan kompozit kaplama işleminde uzman son olarak doğal görünmesi için tesviye işlemi yapmaktadır. Bu işlem sonrasında yapılan parlatmadan sonra hasta istediği diş görünümüne kavuşmaktadır. Porselen gibi diğer diş kaplama çeşitleri ile ömür olarak karşılaştırıldığında ömrü daha kısadır. Bu süre ortalama 2-8 yıl arasındadır. Özellikle kısa sürede takılması ve ekonomik olması sayesinde ise genç hastalar için daha kullanışlıdır.

Porselen Kaplama

Diş kaplama çeşitleri arasında uzun ömrü ile bilinen porselen kaplamalar oldukça doğal görünür. Dolayısıyla uzman bir hekim tarafından uygulandığında doğal dişten ayırmak zordur. Diş yüzeyi üzerine ince bir porselen tabakasının yapıştırılması şeklinde uygulanır. Diş restoratif çalışmalarında ve kozmetik diş tedavilerinde uzun süreli çözümler sunan bir tekniktir.

Bu kaplama türü yapıştırıldığında geriye dönmek genelde zordur. Çünkü diş minesinin ufak bir bölümü kaldırılarak uygulanmaktadır. Kompozite göre daha uzun ömürlü olan porselen kaplamanın ömrü ortalama 10-20 sene arasındadır. Ancak bu kullanım süresi uygulayan hekimin uzmanlığı ve kişinin diş bakımına gösterdiği titizliğe göre değişebilmektedir. Lekelenmeye göre ise kompozit kaplamaya göre çok daha dirençlidir.

En İyi Diş Kaplama Çeşidi Hangisidir?

En iyi diş diş kaplama çeşitleri belirlenirken tek bir kriter yeterli olmaz. Çünkü en iyi tanımlaması doğru bir şekilde uygulanması, kullanılan teknoloji ve hastanın ihtiyaçlarını ne kadar karşıladığına göre değişebilmektedir. Kaplama çeşidi seçilirken doğru malzemenin doğru vakada kullanılması, işlevselliği ve ömrünün uzun olması kadar tedavi fiyatı da belirleyici bir kriterlerdir. Dolayısıyla bu kişiden kişiye değişebilmektedir.

Özet olarak en iyi kaplama şudur diye kesin bir yanıt yoktur. Halihazırda bunun tek bir yanıtı olmuş olsaydı uzman hekimler tek bir kaplama malzemesine yönlenirdi. Haliyle o kaplama malzemesi haricinde olan diğerleri uygulamadan kalkardı. Uzman, en iyi kaplama malzemesini seçerken hastanın dişinin durumuna, isteğine ve ekonomik durumuna göre bir seçim yapar. Şayet seçilen malzeme görünüm ve işlevsellik olarak hastanın istek ve ihtiyaçlarını karşılıyorsa en iyi olarak tanımlanmaktadır.

Diş Kaplama Ücreti Türkiye’de Ne Kadar?

diş kaplama çeşitleri

Estetik açıdan kusursuz bir diş görünümüne kavuşmada etkili adımlardan biri kaplamalardır. Bu diş tedavisinin fiyatları ise belirlenirken birçok kriter rol oynamaktadır. Kaplama malzemesinin türüne, diş hekimin bilinirliğine, polikliniğin lokasyonuna ve kaç dişe uygulanacağına göre fiyatlar değişiklik gösterir.  Bu yüzden bu konuda bilgi alınarak kaplama türünü seçmek de bir alternatiftir.

Özet olarak dayanıklı, pratik ve doğal görünen diş kaplama çeşitleri sayesinde estetik açıdan sorun yaratan dişlerin düzeltilmesi artık kolaydır. Yeter ki alanında uzman bir diş hekimi tarafından uygulansın.

 

 

 

 

Periodontoloji Uzmanı Miraç Elbir

ZENİT BLOG

Ağız ve Diş Sağlığı

Yardıma mı ihtiyacınız var?

Randevu Al